Neoficiální stránky o Miletíně a jeho bohaté historii

                 

Dějiny města

zvonice

     

Památky

kostel

     

Fotogalerie

zámek

     

Karel Jaromír Erben

rodný dům K. J. Erbena

     

Miletínské Modlitbičky

klášterní sklepy

     

Osobnosti

sochy, kříže, pomníky

     

Různé

Svatojánské lázně

     

Odkazy

 
     

Hlavatí z Horek

 
     
 
 

 

Boží muka u katovny, na křižovatce staré a nové hořické silnice. Kamenný kříž s postavou Krista "značně archaistickou" (Cechner) na vysokém jónském sloupu. Lze ho přesně datovat podle nápisu na podstavci do r. 1809. Nápisy dnes již velmi zvětralé, cituje Lhota. Na přední straně:

GežIšI pro sWé DobroWoLné VtrpenI VDěL LItost a zbaW nás oD trestV WěČného

 

na zadní straně:

K VCtěnI zřIzen na nákLaD obCe MILetInské. Höffinger fect. A. 1809 in May
 

Autorem kříže je kameník Höffinger, který se v Miletíně proslavil tím, že přesekal na všech sochách šlechtické erby, aby vytáhl peníze z majitele panství Ignáce Josefa Falge. Kříž, který vytvořil pro miletínskou obec stojí na zvýšeném místě s kamenným obrubníkem a dvěma kamennými lavičkami. Původně stál mezi dvěma lipami. Z lípy na západní straně se při velké vichřici 22. června 1945 odlomila větev, která srazila kříž ze sloupu a rozbila ho. Podle původního zhotovil nový křížek Alois Pour z Ostroměře a celá Boží muka obnovil v roce 1947. Lípa byla později pokácena, nová byla vysazena v roce 2008. Znovu byl kříž sražen za větrného počasí o miletínské pouti 26. dubna 2009. Důkladná oprava kříže i jeho okolí proběhla v létě 2013 nákladem 42.000,- Kč.

 

 

 

 

 

 

 

Boží muka na Chrasti stávala při polní cestě z Kocandy k Horkám na obecním pozemku. Sestávají z kamenného křížku na čtyřhranném sloupu a podstavci. Na podstavci nápisy, na přední (jižní) straně:

KrIste GežIšI bVDIž MILostIW W Čas skonČenI sWěta

na zadní:

MILetInská obeC na sWUg grVnt a nákLaD WystaWět nechaLa. T Tarantz

Kříž byl vztyčen pravěpodobně v roce 1792 - tento letopočet byl prý dříve čitelný ještě za vytesaným jménem Tobiáše Taranta, kameníka z Miletína čp. 75,  a nasvědčuje mu také chronogram obsažený v textu. Na jižní straně podstavce je kromě toho zřejmý letopočet 1843, jenž je však vyrytý ve srovnání s ostatním textem neuměle a zřejmě až

druhotně - snad naznačuje rok, kdy byl sloupek opravován. Kříž se v roce 1865 ocitl uvnitř prostranství určeného pro nově založený hřbitov, ale byl ponechán na svém místě. Cesta, u které stával byla rozorána na jaře 1960. Kříž byl dlouho stranou pozornosti, ztrácel se mezi náhrobky, nápisy na podstavci byly zvětralé a již nečitelné. Teprve v létě 2016 provedl ak. sochař Jiří Kašpar důkladnou opravu této klasicistní památky. Rekonstruovaný krucifix nově otočil čelem k východu (původně byl otočen ukřižovaným k Miletínu), vytvořil rovněž repliky původních nápisů na východní a západní straně podstavce. Náklady na rekonstrukci dosáhly výše 65.000,- Kč.
 


 

 

Křížek u cesty k Lázním. Stojí u polní cesty severně od Miletína. Na kulatém sloupku je čtyřhranný kámen s mosazným křížkem. Je starší než sloupek a původně mohl být součástí nějakého z náhrobků na starém hřbitově u kostela. Má nápisy - na východní straně:

LETA PANIE +MDCCXXIIII DNE 13. SEPTEMBRIS: VSNV

na severní: W PANV IOZEF WLASTNI SIN PANA IANA TEMNICZKI +

na západní:  TELO IEHO TVTO POCHOWANO IEST+

Na podstavci, na východní straně:    N W H      A D   1811

     

Poslední nápis znamená "Nákladem Wojtěcha Hlavatého" - Vojtěch Hlavatý, hostinský z Miletína čp. 5 nechal křížek postavit r. 1811 u svého pole. Sloupek je však možná ještě starší: nelze vyloučit, že je jedním ze sedmi sloupů, které nechala v roce 1762 u cesty k z Miletína k Lázním vztyčit majitelka panství.

V roce 1986 byl sloupek sražen, později opraven, na jaře 2008 vysadila obec v jeho sousedství dvě lípy.

 

          
 


 

 

Kříž na novém hřbitově. Při založení hřbitova na Chrasti v roce 1865 byl na křižovatce cest uprostřed hřbitova vztyčen železný kříž s ukřižovaným Kristem a soškou Panny Marie Sedmibolestné na vysokém kamenném soklu. Jeho autorem je kamenický mistr Josef Mistr z Rohoznice. Kříž byl vysvěcen zároveň s novým hřbitovem 13. listopadu 1865. Na podstavci byla lampička s věčným světlem, později byl vybaven lucerničkami.

Na přední (západní) straně nápis:

Já jsem vzkříšení i život, kdo věří ve mě, byť také umřel živ bude. Jan 11.25

Postaven leta Páně 1865

na zadní straně:

     

Za panovani Milostive p: hraběnky Marie Thun Hohensteinu rozené Kinský byl tento hřbitov založen.

Hřbitov a kříž tento byly nákladem zdejších farníků r. 1865 postaveny a dne 13. listopadu t.r. od veledůst. pana vikáře a děkana Hořického Josefa Ledna slavně posvěceny.

Rohoznického F. Mistra práce
 

V zimě 2008 - 2009 prošel kříž a především jeho pískovcový podstavec rekonstrukcí. Koncem roku 2009 byly obtaženy rovněž nápisy na soklu a renovovány obě sošky.
 


 

 

Kříž u starého hřbitova. Po zrušení a opuštění hřbitova U roklí v 70. letech 19. století, byl na jeho místě u silnice na Chroustov postaven dřevěný kříž, který dříve stával na hřbitově. V roce 1895 byl nahrazen novým litinovým křížem železným s kamenným podstavcem, na němž je na skle nápis:

VÍM, ŽE VYKUPITEL MŮJ ŽIVOT JEST A ŽE V POSLEDNÍ DEN
 ZE ZEMĚ VSTANU.

Památce všech na tomto bývalém hřbitově v Pánu odpočívajících – věnovala    A. Beckrová; 1894

Náklady ve výši 55 zlatých a 50 krejcarů nesla panská hospodyně a společnice knížete Alexandra Schönburg-Hartensteina Anna Deckrová (v nápise je chyba) společně s knížetem. Kříž posvětil  23. června 1895 farář Filip Šubrt.

     

 

 

Kříž a zvonička v Rohoznici. V centru obce, na levém břehu Bystřice vedle Obecního úřadu stojí dřevěná zvonička a bohatě zdobená Boží muka s empírovým podstavcem a sousoším Kalvárie (železný krucifix a sošky sv. Jana Evangelisty a Panny Marie) z r. 1835. Kolem je kamenná balustráda, okolí má parkovou úpravu.

Na přední straně nápis:
KRYSTUS TRPĚL ZA NÁS WÁM POZUSTAWIW PŘÍKLAD BYCSTE NÁSLEDOWALI ŠLÉPĚGÍ GEHO.

Na zadní straně:
Za Času W: P: Gana Eduarda Arnolda Faráře Miletinského a J: J: G: a P.R.
Nákladem Obce Rohoznice obeho Panstvij. ZCJΓH

Ze západní strany: Obnoveno v roku 1885. Namísto neurčitých majuskul ZCJΓH uvádí Lhota nápis Leta Paně 1835.
 

     
 


 

 

Kříž na skále v Lázních, z r. 1848, stojí v lese nedaleko kaple sv. Jana Nepomuckého. Kříž s ukřižovaným Kristem a jednoduchou stříškou nechala na pískovcovém balvanu postavit Johanna, vdova po rytíři z Albeku, roz. Falgova, sestra Hynka Václava Falga, majitele panství. K jeho údržbě složila částku 5 zlatých do patronátní pokladny.
Postava ukřižovaného byla nejprve namalována na plechu, pod křížem na skále byla původně připevněna plechová tabulka,  bílé barvy a na ní černými písmeny, švabachem napsaná modlitba:

Neylaskavěgssy a božsky Vykupiteli genž gsy z lásky pro nás  neybolestněgssj smrtj na krjži umřel, račiž, prosime, nám té milosti uděliti, abychom w newinosti, w křesťanské lásce a w pokoji živě byli, těm, kteří nás urážegi, rádi odpouštěli, každému dle možnosti a sjly dobře činily, swug celý život dle Twého swatého prjkladu zřizowali a tjm swou wděčnou a upřjmnou lásku k Tobě wždy dokazovali.
 

V roce 1877 byl již dřevěný kříž natolik shnilý, že byl pohroužen do kamene až po Kristovu figuru. Pořízen byl nový kříž, před skálu vyrobeno klekátko z borovicových větví, na opravenou tabulku umístěn nový, tentokrát německý text. Kdy došlo k nahrazení plechového reliéfu Krista litinovou soškou a výměně nápisu, není známo, pravděpodobně se tak stalo až po první světové válce. V současnosti je zde na černé skleněné tabuli zlaceným písmem text:

 

Ó KRISTE, MOCNÝ, VELIKÝ, VZNEŠENÝ -  JAK MOŽNO CHÁPAT LÁSKU TVOU?
TO LIDSTVO, JEŽ TĚ TUPILO, URÁŽÍ, ŠEL´S SPASIT HROZNOU SMRTÍ SVOU.
BUĎ TOBĚ ČEST, CHVÁLA A SLÁVA NA VĚKY ZA TU NESMÍRNOU LÁSKU
K NÁM NEVDĚČNÝM LIDEM! PANE JEŽÍŠI MILOSRDENSKÝ!

Na začátku července 2010 podlehl kříž pravděpodobně hnilobě a zřítil se. Brzy byl však nahrazen novým křížem z dubového dřeva.
 


 

 

U silnice k Bělohradu stával již od 18. století štíhlý kamenný čtyřhranný sloupek. Na jeho vrcholu byly v architrávu původně obrázky sv. Salvatora a sv. Anny a pravděpodobně dřevěný kříž v kovovém rámečku. Údajně jej nechal u svého pole postavit měšťan Jan Lhota. Sloup byl léta stranou zájmu, s ohledem na nevhodné umístění se často stával obětí dopravních nehod, např. při údržbě silnice. Obrázky svatých dávno zmizely, z kříže zůstal jen kovový rámeček a i ten byl po jistou dobu utržen. Miletínská obec nechala kříž nakonec uklidit a uložit, v létě roku 2016 pak proběhla celková rekonstrukce a umístění na vhodnější místo. Dne 19. září 2016 byl sloupek vztyčen na novém místě s krásnou vyhlídkou, u cesty s březovou alejí severně od Miletína. Nákladem 32.000,- Kč dostala památka šanci na zcela nový život.

 

 

     

   

Kamenný sloup u Jeníkova stojí na křižovatce staré hořické silnice a odbočky k Červené Třemešné. Na jeho vrcholku je šesticípá hvězda se zvětralým hierogramem MARIA a železný křížek. Lhota uvádí, že kříž dal postavit v r. 1809 miletínský purkrabí Niklas. (V popisu ho však omylem zaměnil s křížem, který stával severněji, na Drážkách). Existuje však rovněž jiná pověst o jeho vzniku - podle ní nechal sloup vztyčit v roce 1806 soused Langr na památku syna, který se tam zabil.

Na jižní straně podstavce je nápis: Otče! Do rukou Tvých dávám mého ducha

Německá verze nápisu je na východní straně podstavce: O Vater! in deine Hände empfehle ich meinen Geist.
Tento nápis, vyvedený humanistickou minuskulou, je zvětralý a již téměř nečitelný.

Na západní straně ve dvou řádcích iniciály I. N. P. N. M.
 

     

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Mgr. Jan Hlavatý, 2003 - 2016